Hem OkategoriseratSvenskarna har valt – här är vår nationalrätt

Svenskarna har valt – här är vår nationalrätt

av Redaktionen

Sverige har ännu ingen officiell nationalrätt, men när svenskarna själva får bestämma är en rätt överlägsen vinnare. Det finns många klassiska rätter som förknippas med svensk matkultur, från sill och smörgåstårta till ärtsoppa och pannkakor. Men när svenska folket får säga sitt om vilken måltid som bäst representerar landet är det en rätt som sticker ut mer än alla andra.

Här är svenskarnas val

I en ny undersökning har svenskarna röstat fram vilken maträtt de helst ser som Sveriges nationalrätt. Och resultatet är tydligt – en rätt är så populär att den får mer än dubbelt så många röster som närmaste konkurrent.

Den älskade vinnaren? Köttbullar med potatismos, gräddsås och lingonsylt.

Hela 58 procent av svenskarna anser att denna klassiska husmanskost är den rätt som bäst symboliserar Sverige. Mest populär är den bland unga vuxna i åldern 18–29 år, där hela 67 procent vill se köttbullar som nationalrätt.

Andra favoriter

Även om köttbullarna dominerar finns det flera andra rätter som svenskarna gärna ser som nationalrätt.

Ärtsoppa och pannkakor hamnar på en klar andraplats med 24 procent av rösterna. Den klassiska torsdagsmåltiden har varit en del av svensk matkultur i århundraden och har fortfarande en självklar plats på många matbord.

Smörgåstårtan tar en tredjeplats med 21 procent av rösterna. Den festliga favoriten förknippas med kalas och firanden och har en given plats i svensk matkultur.

Fler populära rätter inkluderar:

  • Sill (13 procent)
  • Falukorv med stuvade makaroner och ketchup (13 procent)
  • Stekt strömming (12 procent)
  • Kroppkakor/palt (11 procent)
  • Gravad lax med hovmästarsås och dillstuvad potatis (11 procent)

En smak av Sverige

Det är knappast förvånande att köttbullarna vinner. Det är en rätt som finns på middagsbord i hela landet, men som också är starkt förknippad med Sverige internationellt. För många är den förknippad med både vardagsmat och festligare tillfällen – en trygg, smakrik och älskad klassiker som funnits i generationer. Nationalrätt eller ej – köttbullar med mos och lingon kommer nog alltid att vara en favorit hos svenska folket.

Facebook Kommentarer

Du kanske också gillar

1 kommentera

Mona Karlsson mars 6, 2025 - 11:32 f m

Vart tog raggmunk med fläsk vägen??? Det är väl svenskt om något är det.

Svara

Skriv en kommentar

Få det senaste nyheterna varje vecka

Prenumerera på vårt nyhetsbrev