Här är glöggreceptet som gör succé på adventsminglet. Servera den på klassiskt vis med russin och skållade mandlar. Extra gott till är pepparkaka med grönmögelost.
En riktigt god, snabblagad rödvinsglögg kokas på rött vin och aromatiska julkryddor som anis, pomeransskal, stjärnanis och kryddnejlikor.
Ingredienser
- 1 flaska rödvin
- 1,5 dl strösocker
- 2 st pomeransskal
- 1 tsk kardemummakärnor, hela
- Torkad ingefära
- 10 kryddnejlikor, hela
- 4 stjärnanis, hela
- 1 bit torkad kanelstång
Gör så här:
1. Börja med att hälla i vinet i en kastrull och värm upp. Tillsätt kanelstång, stjärnanis, pomeransskal, kardemummakärnor och nejlikor. Därefter, häll i socker och rör om tills det är helt upplöst. Obs, vinet ska bara bli varmt och sjuda. Vinet ska aldrig kokas.
2. Låt sjuda i cirka 10–15 minuter och ställ undan. Låt kryddorna dra helst ett dygn innan servering. Sila bort kryddorna när det är dags för glöggminglet och värm på igen.