Äntligen! Efter fyra års väntan är Leif GW Persson tillbaka på vinmarknaden, och denna gång med en riktig pärla från Italien. GW:s Italienare, som är ekologiskt och gjort på 100% Primitivo-druvor från Apulien, är ett fylligt och smakrikt rödvin som passar perfekt till både vardag och fest. Med ett pris på 99 kronor är det dessutom snällt mot plånboken.

Läs mer om Leif GW:s fantastiska Italienare här.
En smak av Italien
Det här vinet bjuder på allt vi älskar med södra Italien – mörka bär som björnbär och plommon, friska örter och en hint av vanilj. De mjuka tanninerna gör det lätt att tycka om, och det passar lika bra till en mustig spaghetti bolognese som till en ost- och charkbricka. Eller varför inte njuta av det precis som det är, i goda vänners lag?
Tillgängligt för alla
GW:s Italienare finns nu i Systembolagets beställningssortiment. Du kan enkelt beställa hem det fraktfritt till din närmaste butik och testa själv varför Leif GW själv beskriver det som ett ”redigt och reko rödvin”.

Varför Primitivo?
Apulien är känt för sitt varma klimat och sina solmogna Primitivo-druvor. Det är här magin händer. Kombinationen av generös frukt och balanserad syra skapar ett vin som levererar på alla plan – kraftfullt nog för att imponera, men tillgängligt nog för alla smaker.
Så, vad väntar du på?
Om du är sugen på att förgylla din middag eller helt enkelt vill unna dig något riktigt gott i glaset, då är GW:s Italienare ett säkert kort. Beställ en flaska eller två och låt Italien komma till dig – med en touch av GW:s signaturstil!